CHP Sözcüsü Yücel’den Bakan Tekin’e: ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ garabeti, laik Cumhuriyete yaptığın bir darbe girişimidir!

İktidarın eğitimdeki ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ projesine ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’e tepki gösteren CHP Sözcüsü Deniz Yücel, “Hayalet öğrenci nedir, neden okula gelmiyorlar, sayıları ne kadar? Bunların hepsini tek tek ortaya çıkaracağız ve sen o koltukta daha fazla oturamayacaksın Yusuf Tekin! ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ adı altındaki garabet, senin laik Cumhuriyete ve eğitim sistemine karşı yaptığın bir darbe girişimidir! Biz senin maarif modelini çok iyi biliyoruz. Senin maarif modelin sarıklılar, cübbeliler ve tarikat liderleri!” dedi.

CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Genel Başkan Özgür Özel başkanlığında toplanan Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından açıklamalar yapıyor.

MYK toplantısı sonrası açıklamasında ilk olarak iktidarın yeni ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ müfredat projesine değinen Yücel, “AKP, iktidarda kalmalarının tek yolunun eğitim seviyesinin düşmesine bağlı olduğunu biliyor. İşte bu sebeple; eğitim sistemine bilinçli ve sistematik bir şekilde zarar veriyorlar. Bu amaç uğruna bakanlar değişiyor, ucube projeler uyduruluyor, eğitimle alakası olmayan vakıf adı altındaki oluşumlarla protokoller imzalanıyor” diye konuştu.

Yücel, “‘Türkiye Yüzyılı Maarif Bilmem nesi’ adıyla yapılmaya çalışılan Müfredat değişikliğiyle Türk milli eğitim sistemi, bilimin ışığında laik, çağdaş eğitimden hızla uzaklaştırılıyor. Şimdi de bu bozuk düzene sessiz kalamadığı için istifa eden onurlu bir öğretmenimiz sayesinde ‘Hayalet öğrenci’ gerçeğiyle tanıştık” dedi.

Hayalet öğrenciler gündemine de değinen Yücel, “Okulda kayıtlı olan ama derse gelmeyen hayalet öğrenciler… 12. sınıflar sınav kaygısı nedeniyle okula gelmek istemiyor. Bir nebze haklılık payları da var. Çünkü okulun uyguladığı müfredatla sınavda sorulan sorular uyuşmuyor. Okulda öğretilenler sınavda sorulmuyor” diye konuştu.

Yücel’in konuşmasından satır başları şöyle:

“Sınav odaklı son sınıf öğrencilerine başka çare bırakmayan, eğitim sistemindeki bozulmuşluğun ve çürümüşlüğün, bu bozuk düzenin mimarı AKP iktidarına sesleniyoruz; katlettiğiniz eğitim sistemiyle, geleceği kararan evlatlarımızın vebali sizin boynunuzda! Hayalet öğrenciler dediğimiz, pratikte okula gelmeyen evlatlarımızın vebali sizin boynunuzda!

Sınav sistemiyle bağdaşmayan müfredat nedeniyle okula gelmeyen öğrencilerin yanı sıra bir de ilkokul düzeyindeki hayalet öğrencilerimiz var. Yusuf Tekin’in başında bulunduğu Milli Eğitim Bakanlığı o kadar yozlaştı, yobazlaştı ve laçkalaştı ki, ilkokul çağındaki bir kız çocuğunun okulda kayıtlı olduğu halde okula gelmeyişini, sadece sınav zamanlarında sakallı cübbeli adamlarca okula getirilip özel odalarda sınavlara sokulduğu iddia ediliyor!

Milli Eğitim Sistemimizi, küçücük yavrularımızın körpe zihinlerini ve geleceklerini, AKP’nin ve Yusuf Tekin’in “Tarikatları STK olarak gören zihniyetine” ve ideolojik sapkınlıklarına, kurban etmeyeceğiz!
Onlar bu ülkenin umudu! Onlar Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiği, Cumhuriyeti koruyacak, kollayacak ve yüceltecek olanlardır. Onları sizin karanlık, yobaz, cemaat ve tarikatlara esir olmuş zihniyetinize, asla ve asla kurban etmeyeceğiz!

Hayalet öğrenci nedir, neden okula gelmiyorlar, sayıları ne kadar? Bunların hepsini tek tek ortaya çıkaracağız ve sen o koltukta daha fazla oturamayacaksın Yusuf Tekin! ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ adı altındaki garabet, senin laik Cumhuriyete ve eğitim sistemine karşı yaptığın bir darbe girişimidir! Biz senin maarif modelini çok iyi biliyoruz. Senin maarif modelin sarıklılar, cübbeliler ve tarikat liderleri!

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün tutuklanması

Bu ülkenin en önemli sorunlarından biri de hukuk tanımazlıktır. İktidar gücü ile sarhoş olanların, hukuku kendi siyasi çıkarlarına göre şekillendirme çabalarını görüyoruz… Bakın 12 Nisan’da Antalya’da hepimizi üzen bir teleferik faciası yaşadık…

Başlatılan soruşturma kapsamında Kepez Belediye Başkanımız Mesut Kocagöz, hiçbir suçu, hukuken hiçbir sorumluluğu bulunmamasına karşın önce gözaltına alındı sonra da tutuklandı. Oysa Mesut Kocagöz, teleferiği işleten ANET Genel Müdürlüğü’nden 28 Kasım 2023’te yani olaydan 4 ay önce istifa etmişti. Bu kararın hukuki değil siyasi bir karar olduğu daha ilk günden belliydi… İki gün önce açıklanan bilirkişi raporu bu durumu bir kez daha ortaya koydu…

Bilirkişi raporundan okuyorum:

‘Olayın meydana geldiği gün boyunca teleferik otomasyon sisteminde çok sayıda düşük tork hatası oluşmasına rağmen hata kodunun nedenlerine dair inceleme yapılıp, gerekli önlemler alınmadan sistemin çalıştırılmaya devam ettirildiği anlaşılmaktadır.  Olaya yakın bir süreçte yolcuların uyarısıyla sistemin durdurulmasının akabinde gerekli kontroller yapılmadan sistemin tekrar çalıştırılması sonucu olay meydana gelmiş ve hemen sonrasında teleferik kontrol/kumanda sistemi elektriksel olarak tüm sistemi durdurmuştur.’

ANET Antalya İnş. Tur. San. ve Tic. A.Ş.’de Mesut Kocagöz’ün, 28 Kasım 2023 tarihine kadar ANET Genel Müdürü görevi yaptığı ve görevinden istifa ettiği, Mesut Kocagöz’ün kazanın olduğu 12.04.2024 tarihinde genel müdür ya da işveren sıfatı olmaması sebebiyle kazada sorumluluğunun olup olmadığının savcılıkça değerlendirilmesi gerektiği’ ifade edilmiş.

Kazada bir ihmal varsa bu ihmalin sorumlusu Mesut Kocagöz değildir!  Mesut Kocagöz derhal serbest bırakılmalıdır! Sırf Cumhuriyet Halk Partisi’nden seçildi diye hukuken sorumluluğu olamayan birini, yargıya baskı yaparak tutuklatamazsınız… Seçimlerle kazanamadığınızı, hukuku alet ettiğiniz siyasi manevralarınızla cezalandıramazsınız.”

 

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x